Архив

Спартак Керемидчиев - Институт за икономически изследвания при БАН - keremidas@gmail.com
Мирослав Неделчев - Институт за икономически изследвания при БАН - miroslavknedelchev@gmail.com

ЧУЖДЕСТРАННИ МОДЕЛИ И ПОЛИТИКИ ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ

Изведени са и са анализирани различни чуждестранни модели и политики за държавните предприятия. Последователно са разгледани моделите на тяхното управление, необходимостта от съществуване и видовете държавни предприятия. Резултатите от изследването очертават богата гама от национални политики в тази област. Основните фактори за тяхното определяне са следствие от историческото развитие и поетите социални ангажименти за икономически реформи. Наличието на социални цели на държавната собственост създава сериозни различия между корпоративното управление в държавния и в частния сектор. Повишената сложност в управлението на държавните предприятия произтича от комбинирането на социални с икономически цели.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Финансова икономика Икономика на обществения сектор Икономическо развитие, технологична промяна и растеж
Ключови думи:
чуждестранен опит държавна собственост корпоративно управление
JEL: O57 , L32 , G38 , H82 , L51
DOI 10.56497/etj2065601
Изтегли PDF
Магдалена Влахова-Велева - СУ „Св. Климент Охридски“ - magdalena_vl@abv.bg

ЕФЕКТЪТ НА ЕВРОТО ВЪРХУ ТЪРГОВИЯТА

Проучено е въздействието от приемането на еврото върху търговията със стоки и услуги. Проведено е емпирично изследване на ефекта от членството в Еврозоната върху търговията на новоприсъединилите се държави през периода 2003-2018 г. Използван е регресионен модел, в който са включени панелни данни за седем страни-членки на Еврозоната от Централна, Източна и Южна Европа, приели последни единната валута. Резултатите показват, че членството в Еврозоната е довело до увеличаване както на износа, така и на вноса на избраните страни през разглеждания период.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Макроикономика и монетарна икономика
Ключови думи:
Еврозона търговия износ внос
JEL: F14 , E52 , F45
DOI 10.56497/etj2065602
Изтегли PDF
Хенрик Егберт - Университет за приложни науки Анхалт, Германия - henrnikegbert@gmail.com
Теодор Седларски - СУ „Св. Кл. Охридски“ - sedlarski@feb.uni-sofia.bg

ОСНОВИ НА СЪВРЕМЕННАТА ИКОНОМИКА: ДЖОАН РОБИНСЪН И ЛЯВОТО КЕЙНСИАНСТВО – МАРКСОВО ВЛИЯНИЕ, НО НЕ И МАРКСИЗЪМ

Джоан Робинсън (1903-1983) е забележителен кеймбриджки икономист в множество отношения. Тя е част от интелектуалния кръг около Джон Мейнард Кейнс, обсъжда с него работни варианти на „Общата теория“ още в началото на 30-те години на XX век, а по-късно се превръща във важен застъпник на идеите му. Първият ѝ значим труд е „Теория на несъвършената конкуренция“, в който Робинсън излага модела, превърнал се в стандартен за описанието на реалните пазари в противовес на модела на съвършената конкуренция. Работата ѝ върху Маркс присъединява част от идеите му към конвенционалното икономическо познание, разграничавайки се напълно от идеологическия марксизъм. Заради пристрастията ѝ към левите икономически идеи, споровете с неокласическите ортодоксални икономисти, както и поради това, че защитава комунистическите режими след Втората световна война, Робинсън е смятана за един от най-противоречивите икономисти на времето си.


Раздел:
Коментар
Категории:
Международна икономика
Ключови думи:
Джоан Робинсън несъвършена конкуренция ляво кейнсианство Маркс; Кейнс
JEL: А10
DOI 10.56497/etj2065603
Изтегли PDF
Едуард Маринов - Нов български университет - eddie.marinov@gmail.com

Нобелова награда за постижения в областта на икономическите науки за 2020 г.

Кралската шведска академия на науките реши наградата на Шведската национална банка за постижения в областта на икономическите науки в памет на Алфред Нобел за 2020 г. да бъде присъдена на Пол Милгръм и Робърт Уилсън „за подобрения в теорията на търговете и създаване на нови формати на търгове“. Пол Р. Милгръм1 е роден през 1948 г. в Детройт, САЩ. Защитава докторска дисертация на тема „Структура на информацията при конкурентни наддавания“ през 1979 г. в Станфордския университет в Кеймбридж, САЩ. В момента е професор в департамент „Икономика“ и в Бизнес школата в същия университет. Доктор хонорис кауза на Стокхолмския икономически университет (2001 г.)


Раздел:
Информация
Категории:
Микроикономика Макроикономика и монетарна икономика Международна икономика
Ключови думи:
нобелова награда
JEL: А10
DOI 10.56497/etj2065604
Изтегли PDF
Пано Лулански - Университет за национално и световно стопанство - Institute2007@abv.bg

Професор Никола Великов – осмислено дълголетие с творческа отдаденост

Тази година се навършват 90-години от рождението на проф. д.ик.н. Никола Великов – учен, педагог, ментор, наставник, ръководител, интелектуалец, родолюбец, краевед, съпруг, баща, дядо, прадядо. И най-вече Човек, самобитен в своето поведение, с висок морал, светла душевност, топлота, живеещ така, че да не може да бъде забравен.


Раздел:
Икономическо наследство
Категории:
Обща икономика и преподаване Микроикономика
Ключови думи:
творчество
JEL: А10
Изтегли PDF
Кристиян Хаджиев - Нов български университет - khadjiev@nbu.bg

КОНЦЕПТУАЛЕН ИНТЕГРАТИВЕН МОДЕЛ ЗА ЕФЕКТИВНОСТ НА ВИРТУАЛНИТЕ ЕКИПИ

Изследвани са ключовите организационни предпоставки, елементи исвойства на виртуалните екипи (входни елементи), основните фактори заефективното им функциониране (процеси) и непосредствените резултатиот дейността на виртуалните структури на базата на съвременнитеинтеграционни модели по схемата „вход-процес-изход". Целта е да сенамери обща теоретична и методологична основа, която да обединявафундаменталните модели за ефективност на виртуалните екипи. Аргумен-тиран е нов концептуален интегративен модел. В матрицата на модела„вход-процес-изход" е предложен различен начини за преобразуване намногостранните връзки и фактори в работещи процеси, което е много по-сложно за постигане във виртуална екипна среда в сравнение с тра-диционната йерархична структура.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Математически и количествени методи Микроикономика Бизнес-администрация и бизнес-икономика. Маркетинг. Счетоводство
Ключови думи:
виртуален екип е-лидерство индикатори и модели за екипна ефективност групуер социално-емоционални технологични работни и управленски процеси
JEL: D03 , D74 , C81
DOI 10.56497/etj2065501
Изтегли PDF
Таня Горчева - Стопанска академия "Димитър А. Ценов" - t.gorcheva@uni-svishtov.bg

СТЕПЕНИ В ИНТЕРНАЦИОНАЛИЗАЦИЯТА НА БЪЛГАРСКИЯ ТУРИСТИЧЕСКИ БИЗНЕС

Обособени са два периода на изследване на степента на интернациона-лизация на бизнеса – първият обхваща седем години преди приеманетона България в ЕС, а вторият период – почти десет години след подписванетона договора за членство. За установяването на степента на интернационализация на българския туристически бизнес е създадена система отпоказатели, които се свързват с производството на туристически услуги, секспорта им и с трансфера на чуждестранните инвестиции. Процесите наинтернационализация на бизнеса са разгледани в структурен и динамиченаспект, сравнявайки двата периода. Акцентирано е както върху проблемите итрудностите в бизнеса, така и върху постиженията и традициите в тази сфера.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Икономически системи Икономика на селското стопанство и на природните ресурси. Икономика на околната среда и екологията Градска, селска и регионална икономика
Ключови думи:
туристически бизнес интернационализация на бизнеса установяване на степента на интернационализация
JEL: P400 , Q580 , R110
DOI 10.56497/etj2065502
Изтегли PDF
Албена Вуцова - СУ „Св. Кл. Охридски“ - avutsova@yahoo.com
Емил Митов - СУ „Св. Кл. Охридски“ - emilmitov@gmail.com
Антоанета Иванова-Барес - СУ „Св. Кл. Охридски“ - antoaneta.bares@gmail.com

ИНДУСТРИАЛНИТЕ ЗОНИ – ОЦЕНКА НА ФАКТОРИТЕ ЗА УСПЕХ И РАЗВИТИЕ

Изследвани са значими инвеститори в индустриалните зони в България. Анализирани са резултатите от вече създадени и работещи индустриалнизони, като същевременно е направена оценка на очакванията от странана инвеститорите. Предложени са решения и са направени препоръки, които биха могли да подобрят функционирането на индустриалните зонив страната.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Икономическо развитие, технологична промяна и растеж Градска, селска и регионална икономика
Ключови думи:
икономическо развитие анализ инвеститори инвестиции индустриални зони
JEL: R12 , R30 , O1
DOI 10.56497/etj2065503
Изтегли PDF
Адении Афолаби - Политехнически федерален университет Оффа, Нигерия - ayzne01@gmail.com
Кафилат Сотан - Политехнически федерален университет Оффа, Нигерия - kafilatA@gmail.com
Шакират Салахудин - Политехнически федерален университет Оффа, Нигерия - ayzne02@gmail.com

ТЪРГОВСКА ПОЛИТИКА И ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ В НИГЕРИЯ

Изследвано е влиянието на търговската политика върху икономическия растеж на Нигерия на базата на годишни данни за периода 1983-2018 г. Разширеният Дики-Фулър тест показва, че използваните променливи иматсмесен ред на интеграция (i (0), i (1)). Приложен е авторегресионен модел с разпределителен лаг (ARDL), тъй като той отговаря на резултата оттеста за предварителна оценка. Коинтеграцията между променливите е тествана с помощта на техниката на ARDL. Според резултатите от ARDL коригираното съотношение на търговията въздейства положително върху БВП както в краткосрочна, така и в дългосрочна перспектива. Променливите, базирани върху цените, също влияят положително върху БВП и в краткосрочен, и в дългосрочен план. За да бъде потвърдена точността на резултата отобвързаното тестване, е изчислена функция на импулсен отговор (IRF) запрогнозния ARDL модел. Интересно е, че констатациите остават стабилни, когато потенциалният ефект от търговската политика се отчита чрез прилагане на IRF. Динамичната IRF показва, че БВП реагира положително на търговската политика при по-висок хоризонт, противно на краткосрочната оценка, като по този начин дава повече достоверност на резултата от ARDL, трансформиран в IRF. Динамичните отговори позволяват да се обобщи, че БВП отговаря както положително, така и отрицателно на търговскатаполитика, но натрупаният (дългосрочен) ефект е позитивен. Заключението е, че през изследвания период в Нигерия коригираното търговско съотношение е проциклично, докато механизмът, базиран на цените, е антицикличен. Във връзка с това препоръката е да се разработят политики, насърчаващи международната търговия и иновациите и изключващи всяка форма напремии на черния пазар, която може да причини изкривяване.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Обща икономика и преподаване Бизнес-администрация и бизнес-икономика. Маркетинг. Счетоводство
Ключови думи:
търговска политика ARDL метод икономически растеж икономика на Нигерия IRF
JEL: A01 , M27 , A82
DOI 10.56497/etj2065504
Изтегли PDF
Пано Лулански - Университет за национално и световно стопанство - Institute2007@abv.bg

ОЗАГЛАВЯВАНЕТО НА ДИСЕРТАЦИОНЕН ТРУД: КОЛКО МНОГО ВЪПРОСИТЕЛНИ...

Обсъден е заглавният строеж на дисертационния труд и стъпките за неговото осъществяване и анализ. Последователно са разгледани основното в заглавието и онадсловяването на дисертационна разработка и особеностите в озаглавяването на текста. Направен е аналитичен преглед на заглавия на защитени дисертации по стопански науки и алгоритъм за разпознаване на надсловния строеж на дисертация. Материалът може дабъде полезен за докторанти по стопански науки, научни ръководители, студенти и всички, които се интересуват от стопанска титрология.


Раздел:
Консултация
Категории:
Обща икономика и преподаване Школи на икономическата мисъл и методология Разни категории
Ключови думи:
титрология заглавно изречение дисертационно заглавие надсловен строеж
JEL: А29 , B41 , Y40
DOI 10.56497/etj2065505
Изтегли PDF
Стефан Ф. Стефанов - Нов български университет - stefanstefanov@abv.bg

Ценни препоръки за подобряване на жизнения стандарт на бедните в света

Неотдавна Издателството на Кеймбриджкия университет публикува книгата „Към теорията за „интелигентните“ социални инфраструктури в основата на доходната пирамида (изследване на практиката в Индия)“ с автори Бруно Серги и Сандиип Гоял. В нея са анализирани подходите, методите и средствата за подобряване на жизнения стандарт на най-бедните слоеве на световното население. Актуалността на разглежданата проблематика е безспорна, а необходимостта от намиране на адекватни решения се изостря още повече сега поради тежките последици от пандемията COVID-19. За това свидетелстват бурните протести и демонстрации в САЩ, Европа и в други страни по света. Проблемът е особено актуален и за България, като се имат предвид мизерията в ромските гета и огромната бедност и разслоение на доходите в цялата страна.


Раздел:
Отзив
Категории:
Икономическо развитие, технологична промяна и растеж
Ключови думи:
жизнен стандарт
JEL: А10
DOI 10.56497/etj2065506
Изтегли PDF
Храбрин Башев - Институт по аграрна икономика - hbachev@yahoo.com

ДЕФИНИРАНЕ, АНАЛИЗИРАНЕ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА УПРАВЛЕНИЕТО НА УСЛУГИТЕ НА АГРОЕКОСИСТЕМИТЕ

Адаптирайки интердисциплинарните теория на услугите на екосистемитеи нова институционална икономика, е направен опит за дефиниране науправлението на услугите на агроекосистемите в България, за идентифициране на неговите агенти, форми и механизми, както и за формулиране наадекватен критерий за оценка на ефективността и характеризиране наетапите за анализ и усъвършенстване. Предложен е нов холистичен подход, който се основава на изграждане на йерархия на агроекосистемите и науслугите, свързани с различните й нива, и оценка на системата за управление, съответстваща на всяко ниво на снабдяване с такъв вид услуги.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Микроикономика
Ключови думи:
България ефективност агроекосистеми услуги управление форми
JEL: Q12 , Q13 , Q15 , Q18
DOI 10.56497/etj2065401
Изтегли PDF
Ганчо Ганчев - Югозападен университет "Неофит Рилски" - ganchev@swu.bg
Елена Ставрова - Югозападен университет "Неофит Рилски" - helena_stavrova@abv.bg
Владимир Ценков - Югозападен университет "Неофит Рилски" - v.tsenkov@yahoo.com
Мария Паскалева - Югозападен университет "Неофит Рилски" - m.gergova@abv.bg

„НЕВЪЗМОЖНАТА ТРИЛЕМА“ И АНАЛИЗ НА НЕЙНАТА ВАЛИДНОСТ ЧРЕЗ ИЗПОЛЗВАНЕ НА МЕТОДА НА ВИЗУАЛИЗАЦИЯТА ЧРЕЗ СОФТУЕР С ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ

Визуализирана е „невъзможната трилема" за всяка икономика, т. е. невъзмож-ността за едновременното прилагане на фиксиран валутен курс, свободнодвижение на капитали и автономна парична политика, чрез софтуер сизкуствен интелект. Разкрити са предимствата на техниките за визуализация. Изследваните държави са разделени в следните панели от икономики: Еврозона, от групата на европейските развити страни, неевропейскитеразвити страни, БРИКС, развиващите се държави и ОПЕК. Резултатите отизследването до голяма степен потвърждават трилемата за развиващите сеикономики и развитите неевропейски държави. Това предполага, че е налицекомпромис между стабилността на валутния курс, паричната независимости свободна мобилност на капитала.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Макроикономика и монетарна икономика
Ключови думи:
трилема Мъндел-Флеминг визуализация изкуствен интелект
JEL: F31 , F15 , F41 , E42
DOI 10.56497/etj2065402
Изтегли PDF
Стоян Танчев - Югозападен университет „Неофит Рилски" - stoyan_tanchev@swu.bg
Иван Тодоров - Югозападен университет "Неофит Рилски" - ivank.todorov@swu.bg
Мариана Ушева - Югозападен университет "Неофит Рилски" - m.usheva@swu.bg
Петър Юруков - Югозападен университет "Неофит Рилски" - petaryurukovofficial@gmail.com

ДИСКРЕЦИЯ ИЛИ АВТОМАТИЧЕН МЕХАНИЗЪМ ОПРЕДЕЛЯ МОНЕТАРНИТЕ УСЛОВИЯ В БЪЛГАРИЯ?

Целта на изследването е да се установи какво определя монетарнитеусловия в България при паричен съвет – автоматичният механизъм, характерен за ортодоксалните валутни бордове, или умишлено въздействие отстрана на правителството и централната банка. Чрез векторна авторегресияна времеви редове за периода 1998-2018 г. е изследвано влиянието надепозита на правителството в управление „Емисионно" на Българскатанародна банка и на процента на задължителните минимални резерви натърговските банки върху паричната база, лихвения процент на междубанковия пазар, паричното предлагане и месечната норма на инфлация. Резултатите от емпиричния анализ показват, че автоматичният механи-зъм не функционира при българския паричен съвет, а правителството ицентралната банка въздействат дискреционно върху монетарните условияв страната.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Микроикономика Макроикономика и монетарна икономика
Ключови думи:
България монетарни условия паричен съвет автоматичен механизъм дискреция
JEL: E42 , E52
DOI 10.56497/etj2065403
Изтегли PDF
Едуард Маринов - Нов български университет - eddie.marinov@gmail.com
София Борисова - „Атос Ай Ти Солушънс енд Сървисис“ ЕООД - sofiya.borisova@abv.bg

МОТИВАЦИЯ ЗА РАБОТА В IT АУТСОРСИНГ СЕКТОРА В БЪЛГАРИЯ: ЕМПИРИЧНО ПРОУЧВАНЕ

Разгледан е един от най-бързо развиващите се сектори в българската икономика – аутсорсингът. Основната цел на изследването е да се анализират наличието, силата и основните характеристики на връзката между някои от специфичните особености на мениджмънта в тази област и удовлетвореността от работата и мотивацията на служителите. Във връзка с това са обобщени основните характеристики на аутсорсинга в България. Представени са резултатите от собствено емпирично проучване, проведено в една от водещите IT аутсорсинг компании в нашата страна, въз основа на които са изведени конкретни и по-общи заключения.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Бизнес-администрация и бизнес-икономика. Маркетинг. Счетоводство
Ключови думи:
мотивация за труд аутсорсинг IT аутсорсинг анкети
JEL: J53 , M54 , J24
DOI 10.56497/etj2065404
Изтегли PDF
Румен Георгиев - СУ „Св. Кл. Охридски“ - prof@rgeorgiev.com

Фундаментално изследване върху културните ориентири на управлението

Наскоро излезе от печат новата книга на проф. д.с.н. Ц. Давидков. Това е мащабен труд с множество адресати и е естествено продължение на други значими изследвания на автора. Проучванията върху културите са основна линия в изследователските му интереси и дейност. Представените в книгата резултати се основават на солидна емпирична база от данни. Този факт, както и прецизната обработка и интерпретация, прави резултатите надеждни и полезни.


Раздел:
Отзив
Категории:
Финансова икономика
Ключови думи:
държавно управление; решения в публичния сектор
JEL: А10
DOI 10.56497/etj2065405
Изтегли PDF
Искра Христова-Балканска - Институт за икономически изследвания при БАН - iskrachristova@abv.bg

ЕВРОПЕЙСКИТЕ БАНКИ СЛЕД СУВЕРЕННАТА ДЪЛГОВА КРИЗА: СТАБИЛНОСТ, РЕГУЛАЦИИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА

Разкрити са особеностите на влиянието на глобалната финансова криза върху състоянието и поведението на европейските банки в след кризисния период. Анализирани са измененията в структурата на банковия баланс и как се променят приоритетите в тяхната дейност под влияние на трудната икономическа среда след кризата. В условия на изменения в глобализацията европейските банки се сблъскват с редица предизвикателства, свързани с необходимостта от внедряване на финансови иновации и с конкуренцията между големите международни банки и Fintech компании.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Международна икономика Финансова икономика
Ключови думи:
дългова криза на ЕС преструктуриране на европейските банки показатели на банковите баланси перспективи и предизвикателства пред европейските банки
JEL: F15 , F36 , G2 , G28
DOI 10.56497/etj2065301
Изтегли PDF
Лъчезар Д. Борисов - Висше училище по застраховане и финанси - l.borisov@mi.government.bg

ВЛИЯНИЕ НА СЛИВАНИЯТА И ПОГЛЪЩАНИЯТА ВЪРХУ ЕФЕКТИВНОСТТА НА БАНКИТЕ В БЪЛГАРИЯ

С помощта на непараметричния метод анализ на обвиване на данните (DEA)е изследвано въздействието на сливанията и поглъщанията в банковия сектор в България през 2007-2018 г. върху ефективността на банковитеединици. Резултатите от анализа на ефективността на банките, преминалипрез тези процеси, показват, че след вливането на съответните банковиединици придобиващите банки успяват да повишат ефективността от мащаба и няколко години след сливането достигат до технологично оптималенмащаб на производство. Установява се също, че повечето от тях съумяватда реализират и максимална техническа ефективност и участват въвформирането на границата на ефективността на цялата банкова система.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Математически и количествени методи Финансова икономика
Ключови думи:
сливания и поглъщания банкова ефективност непара метричен метод анализ на обвиване на данните (DEA) банки
JEL: G21 , G34 , C14
DOI 10.56497/etj2065302
Изтегли PDF
Алесандро Морсели - University of Rome Sapienza - alessandromorselli@unitelmasapienza.it

НЕРАВЕНСТВАТА – МЕЖДУ ЛИБЕРАЛНАТА ДОКТРИНА И КЕЙНСИАНСКАТА НАПРАВЛЯВАНА ИКОНОМИКА НА УСЛОВНОСТИТЕ

Задълбочаването на неравенствата през последните тридесет години можеда бъде обяснено с помощта на идеите на либералната икономическа мисъл. Според представителите на тази школа икономическото неравенство енеобходимо условие за постигане на целите по отношение на икономическия растеж и пазарната ефективност. Провалът на хипотезата за ефективнияпазар – финансовата криза от 2007 г. , поражда необходимостта от да бъдепреразгледана теоретичната основа на концепцията за съвършената рацио-налност на индивида и вниманието да се пренасочи към по-реалистични модели, включващи субекти с ограничена рационалност. Тук се крие иролята на проучването на условностите при вземането на решения чрез анализ на очакванията в обстановка на несигурност, по-точно глава двана-десета от „Общата теория" на Кейнс, в която е подчертан условният характерна инвестиционното решение. Кейнсианската условност1обаче е недоста-тъчна, за да обясни задоволително как функционират финансовите пазари, когато това липсва. В тази връзка е направен преглед на „кейнсианскатаикономика на условностите", актуализирайки я в „направлявана икономика на условностите".


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Школи на икономическата мисъл и методология Микроикономика Макроикономика и монетарна икономика Здравеопазване, образование и социални дейности
Ключови думи:
неравенство условност координация решение кейнсианската икономика на условностите направлявана икономика на условностите финанси несигурност либерализъм рационалност
JEL: D91 , D81 , B15 , B26 , E12 , E13 , I14
DOI 10.56497/etj2065303
Изтегли PDF
Любослав Костов - Университет за национално и световно стопанство - lkostov@citub.net

ВЛИЯНИЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА НА ТРУДА ВЪРХУ РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ В ЕС

Анализирана е връзката между производителността на труда и работнатазаплата в ЕС като цяло, както и в сравнителен план между старите и новите държави-членки. Въпреки че теоретичните основания за подобно изследванеса добре известни, някои нови емпирични проучвания пораждат необходимостта от преосмисляне на този въпрос в периода след кризата. Във връзкас това с помощта на съвременни панелни иконометрични методи е изведеннов за българската литература резултат, който показва, че съществува несиметричност на връзката между производителността на труда и работнатазаплата преди и след глобалната финансова и икономическа криза от 2007-2009 г. Предложено е и допълнително обяснение за установената в изследванията асиметричност между производителността на труда и работната заплата.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Макроикономика и монетарна икономика Труд и демографска икономика
Ключови думи:
пазар на труда работни заплати производителност на труда технологичен прогрес
JEL: E24 , J01 , J30
DOI 10.56497/etj2065304
Изтегли PDF
Ирена Георгиева - СУ „Св. Кл. Охридски“ - irena.georgieva88@gmail.com

ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ – СТРАТЕГИЧЕСКО СРЕДСТВО ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА И РАЗВОЙНА ДЕЙНОСТ И ИНОВАЦИИ

Разгледан е въпросът как се разходват публичните средства при възлага-нето на обществените поръчки в България през последните години. С приемането на изцяло нов Закон за обществените поръчки в сила от 15.04.2016 г. българският законодател въвежда и в националното законодателство добре познатата в други държави-членки на ЕС процедура – „партньорство за иновации". Изяснена е основната функция на тази процедура – да създаде реални предпоставки за изграждане на дългосрочнопартньорство между бюджетните учреждения и частния бизнес, като восновата на това партньорство да е разработването и закупуването наизцяло новаторски продукт, а финансирането да става изцяло с публичнисредства. По този начин държавата се превръща в инвеститор на научниизследвания и иновации, които след това да послужат, от една страна, зазадоволяване на потребностите на конкретния възложител, а от друга – за подобряване на живота на обществото. Във връзка с това са очертанистъпките за провеждане на процедурата „партньорство за иновации", нейните характеристики и приложение на практика.


Раздел:
Коментар
Категории:
Право и икономика
Ключови думи:
обществени поръчки научни изследвания иновации национален бюджет европейски фондове
JEL: K200 , K000
DOI 10.56497/etj2065305
Изтегли PDF
Росица Рангелова - Институт за икономически изследвания при БАН - r.rangelova@iki.bas.bg
Валентин Билянски - Университет за национално и световно стопанство - v.bilyanski@unwe.bg

СТРУКТУРНИ ИЗМЕНЕНИЯ НА ВЪНШНАТА ТЪРГОВИЯ И ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ НА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ В ГОДИНИТЕ НА ЧЛЕНСТВО В ЕС

Изследвана е спецификата на процесите, съпътстващи присъединяването на България и Румъния към ЕС и след това – на примера на взаимовръзката между външна търговия и икономически растеж. Проследени са динамиката и промените в структурата на външната търговия в сравнителен план между двете страни, като е направен опит да се установи по какъв начин те влияят върху темповете на икономически растеж. Анализът обхваща периода 2007-2018 г., който е избран, защото отразява времето от началото на членството на България и Румъния в ЕС досега.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Международна икономика Икономическо развитие, технологична промяна и растеж
Ключови думи:
JEL: O52 , F31 , F43
DOI 10.56497/etj2065201
Изтегли PDF
Антон Герунов - СУ „Св. Кл. Охридски“ - a.gerunov@feb.uni-sofia.bg

ПРИЛОЖЕНИЕ НА КЛАСИФИКАЦИОННИ АЛГОРИТМИ ЗА МОДЕЛИРАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИ ИЗБОРИ

Изследвана е възможността за прилагане на алгоритми от сферата на ма-шинното самообучение за решаване на икономически задачи с дискретендвоичен избор. За целта са разгледани три типични задачи, стоящи предбизнеса: класификация при операции с отпускане на овърдрафт по кредитникарти, при управление на кредитния риск и при провеждане на маркетинговикампании. Тези ситуации са моделирани както с класически статистическиметоди (логистична регресия и линеен дискриминантен анализ), така и чрезпет метода за машинно самообучение (невронни мрежи, kNN-алгоритъм, наивен бейсов класификатор, случайна гора и машина с подкрепящивектори). Основният резултат е, че при всяка от разгледаните задачимоделът на случайна гора устойчиво регистрира по-висока прогностичнаточност спрямо обичайно използваните иконометрични методи. Този изводобосновава нуждата от разширение на иконометричния инструментариумчрез интегриране на нови класификационни методи, като случайнатагора, машината с подкрепящи вектори и невронната мрежа се очертаваткато водещи алтернати


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Математически и количествени методи Микроикономика
Ключови думи:
класификация двоичен изход икономически избор алгоритми за машинно самообучение класификационна точност
JEL: C53 , C45 , D81
DOI 10.56497/etj2065202
Изтегли PDF
Тод Дж. Бари - Държавен университет в Западен Кънектикът - tjbarry00@yahoo.com

НАТИСКЪТ ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА ЕКЗИСТЕНЦ-МИНИМУМ В САЩ: ВРЪЗКА НА МИНИМАЛНАТА РАБОТНА ЗАПЛАТА С ИНФЛАЦИЯТА, С БЕЗРАБОТИЦАТА, И С ДВЕТЕ ИЛИ С НИКОЕ ОТ ДВЕТЕ

Малко са икономическите въпроси, които през последния половин векпораждат толкова чести политически противоречия в САЩ, какъвто етози за минималната заплата. Във връзка с това са разгледани не самополитическите мотиви, които стоят зад заявените на последните избо-ри усилия минималната работна заплата да се превърне в екзистенц-минимум, но и множеството свързани с нея икономически ефекти катоинфлацията и безработицата – както от макро-, така и от микроикономическаперспектива. Предложени са няколко концептуални оригинални модела вразлични икономически ситуации, изготвени с помощта на регресионенанализ, които са тествани за осем американски щата през периода 1996-2016 г. Резултатите показват, че високата минимална работна заплатаможе да има негативен ефект по отношение на заетостта, но умереното йприлагане може да повлияе положително върху непроменливите заплатипри икономически подобряващи се инфлационни условия, без това дадоведе до драстично намаляване на заетостта в краткосрочен план


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Макроикономика и монетарна икономика Труд и демографска икономика
Ключови думи:
минимална работна заплата ценови под безработица инфлация екзистенц-минимум маргинализъм
JEL: J31 , J32 , E24 , E31 , E32
DOI 10.56497/etj2065203
Изтегли PDF
Дилян Василев - СУ „Св. Кл. Охридски“ - dilian.vassilev@gmail.com

ТРАЙНАТА СТАГНАЦИЯ – ПРОИЗХОД НА ПОНЯТИЕТО, ПРЕГЛЕД НА НАУЧНАТА ЛИТЕРАТУРА И СЪЩНОСТ НА АКАДЕМИЧНИЯ ДЕБАТ

Направен е преглед на произхода на понятието „трайна стагнация", неговоторазвитие в исторически план, както и на академичния дебат през последнитегодини по темата. Акцентирано е върху дебата по отношение на моделиране-то на естествените лихвени проценти и на факторите, допринасящи за исто-рически ниските номинални и реални лихвени проценти в много от развититеикономики. Разгледани са съществените структурни характеристики, обусла-вящи забавянето на икономическия растеж във водещи развити икономики вЕвропа, както и в САЩ и Япон


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Школи на икономическата мисъл и методология Макроикономика и монетарна икономика Стопанска история Икономическо развитие, технологична промяна и растеж
Ключови думи:
стагнация естествена лихва монетарна политика демография потенциален растеж
JEL: B15 , N10 , E50 , O47
DOI 10.56497/etj2065204
Изтегли PDF
Мария Станкова - no data - no-data1@abv.bg

Въздействие на дигиталната трансформация върху икономиката и обществото

След поредица от публикации, посветени на Четвъртата индустриална революция, в края на 2019 г. излезе от печат новата монография на проф. д-р Манол Рибов.1 Целта на изследването е да установи какво представлява дигиталната трансформация, по какъв начин въздейства и какво може да се направи, за да се оползотвори тя в икономиката и обществото. Книгата е структурирана в пет глави, в които последователно са изложени авторовите виждания за научното изследване в условията на дигитализираща се среда и трансформация, осъществявана в технологиите, икономиката и образованието под въздействието на цифровизацията.


Раздел:
Отзив
Категории:
Финансова икономика
Ключови думи:
дигитална революция дигитална икономика
JEL: А10
DOI 10.56497/etj2065205
Изтегли PDF
Васил Цанов - Институт за икономически изследвания при БАН - v.tzanov@iki.bas.bg
Победа Луканова - Институт за икономически изследвания при БАН - ploukanova@abv.bg

ТРУДОВИТЕ ДОХОДИ И МОТИВАЦИЯТА ЗА ТРУДОВА АКТИВНОСТ

Анализирано е влиянието на трудовите възнаграждения, неравенството и бедността върху трудовата мотивация на населението. Изследването е фокусирано върху определянето на такива равнища на доходите от труд, които да стимулират трудовата дейност на заетите и участието в пазара на труда на икономически неактивното население. Резултатите от емпиричното проучване (пилотно) показват, че: (1) възнагражденията на заетите са слаби стимули за трудова реализация; (2) неудовлетвореността от размера на трудовите възнаграждения е висока; (3) възрастовата и образователната структура на населението оказват съществено влияние върху трудовата мотивация; (4) неравенството и бедността въздействат слабо върху икономическата активност.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Макроикономика и монетарна икономика Здравеопазване, образование и социални дейности Труд и демографска икономика Бизнес-администрация и бизнес-икономика. Маркетинг. Счетоводство
Ключови думи:
бедност мотивационни теории мотивация за труд трудови доходи удовлетворение от труда неравенство
JEL: M12 , I32 , Е24 , J20 , J31 , J32
DOI 10.56497/etj2065101
Изтегли PDF
Лиляна Камбурова - Университет за национално и световно стопанство - l.kamburova@unwe.bg

ВЪЗХОДЪТ НА НЕМАТЕРИАЛНИТЕ АКТИВИ И ПОДХОДИ ЗА ТЯХНОТО ОЦЕНЯВАНЕ

Нематериалните активи не са нов обект на счетоводството, но от много години продължават дебатите за тяхното незадоволително счетоводно третиране от нормативната рамка. Това от своя страна води до създаването на финансови отчети, които не отразяват съвсем точно икономическата същност на предприятието и не дават достатъчно полезна информация на потребителите на финансови отчети. Във връзка с това е разгледан възходът на нематериалните активи в контекста на променящата се пазарна среда и са анализирани проблемите, засягащи тяхното отчитане, оповестяване и оценяване. Представени са систематизирано характеристиките на основните подходи за оценката на нематериални активи.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Бизнес-администрация и бизнес-икономика. Маркетинг. Счетоводство
Ключови думи:
нематериални активи признаване оценяване
JEL: M41
DOI 10.56497/etj2065102
Изтегли PDF
Виктор Аврамов - Нов български университет - vavramov@nbu.bg

МОДЕЛИРАНЕ НА КОНКУРЕНЦИЯТА НА БОРСОВИЯ ПАЗАР НА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ

Моделирана е конкуренцията на борсовия пазар на електрическа енергия с използване на моделите на Курно и на равновесие на функции на предлагане (supply function equilibrium). Дискутирани са основните отличителни характеристики на пазарите на електрическа енергия. Моделите са приложени към пазар с участието на четири производителя (АЕЦ и три въглищни централи). Формулирана е специфична функция на търсенето, която добре описва особеностите на пазара, и са оценени пределните разходи на производителите. Разгледани са три сценария, които демонстрират приложимостта на използваните модели и хвърлят светлина върху ефектите от променящата се пазарна среда върху цените и пазарната структура. Не са обхванати загубите за пренос и разпределение и ограниченията на капацитета на производителите.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Математически и количествени методи Микроикономика
Ключови думи:
борсов пазар на електрическа енергия моделиране на конкуренцията модел на Курно равновесие на функции на предлагане
JEL: D43 , D21 , D22 , C72
DOI 10.56497/etj2065103
Изтегли PDF
Джонатан Е. Огбуабор - Университет на Нигерия, Нсука - anthon.orji@unn.edu.ng
Чиамака Океке - Университет на Нигерия, Нсука - anthonu.orji@unn.edu.ng
Ониние И. Антъни-Орджи - Университет на Нигерия Nsukka (UNN) - anthom.orji@unn.edu.ng

ПРОМЕНИТЕ ВЪВ ВАЛУТНИЯ КУРС И ЕКСПОРТНИЯТ СЕКТОР: НОВИ ЕМПИРИЧНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА ОТ НИГЕРИЯ

С помощта на данни за времеви редове и класически линеен регресионен модел е изследвано въздействието на промените на валутния курс върху експортния сектор на Нигерия. Променливите, използвани в модела, включват валутния курс, БВП в селското стопанство, БВП в промишления сектор,  общите приходи от износ, правителствените капиталови разходи, преките чуждестранни инвестиции и паричното предлагане (М2). Резултатите от проучването показват, че промените във валутния курс оказват значително влияние върху развитието на експортния сектор на Нигерия. По-конкретно става ясно, че промените на валутния курс, производителността в селското стопанство, производителността в промишления сектор, правителствените капиталови разходи и преките чуждестранни инвестиции имат положителна връзка с приходите от износ, докато при паричното предлагане (М2) отношението е отрицателно. Въз основа на анализа е направена препоръка централната банка да следи внимателно промените във валутния курс, за да може да осигури стабилността му, която от своя страна ще допринесе за развитието на експортния сектор на Нигерия.


Раздел:
Оригинална статия
Категории:
Международна икономика Икономическо развитие, технологична промяна и растеж Икономически системи
Ключови думи:
валутен курс промени експортен сектор емпиричен анализ
JEL: F31 , O24 , F14
DOI 10.56497/etj2065104
Изтегли PDF
Хенрик Егберт - Университет за приложни науки Анхалт, Германия - henrnikegbert@gmail.com
Теодор Седларски - СУ „Св. Кл. Охридски“ - sedlarski@feb.uni-sofia.bg

ОСНОВИ НА СЪВРЕМЕННАТА ИКОНОМИКА: ГОРДЪН ТЪЛОК И ПУБЛИЧНИЯТ ИЗБОР

Представено е кратко обобщение на някои от новаторските идеи на Гордън Тълок (1922-2014), смятан за един от основателите на школата на публичния избор в икономическата наука. Той полага началото на нов начин на икономическо мислене, като прилага парадигмалната рамка на рационалния избор към политическата и правната система. Идеите му за явлението „извличане на ренти“, гласуването с обикновено мнозинство, неефективността на бюрокрацията, конституционния дизайн и пренасянето на проблемите на публичните блага в областта на политическите решения са се превърнали в крайъгълни камъни на съвременната икономическа мисъл.


Раздел:
Коментар
Категории:
Обща икономика и преподаване
Ключови думи:
публичен избор Гордън Тълок извличане на ренти гласуванe с обикновено мнозинство конституционна икономика
JEL: А10
DOI 10.56497/etj2065105
Изтегли PDF
Росица Рангелова - Институт за икономически изследвания при БАН - r.rangelova@iki.bas.bg

За макроикономическата политика в България след въвеждането на паричния съвет

На тази фундаментална и много важна за страната ни икономическа тема е посветена монографията на доц. д-р Димитър Златинов от катедра „Икономика” на Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и секция „Международна икономика“ на Института за икономически изследвания при БАН. Целта на автора е „проследяване на каналите на макроикономическото въздействие на фискалната и паричната политика в България в краткосрочен и дългосрочен план, като се отчитат етапите на циклично развитие на страната в периода след 2000 г.“ (с. 7-8). Основната научна теза, която се защитава, е, че въпреки наложените фискални правила от членството в ЕС и от действащия от 1997 г. насам паричен съвет в страната „се провежда дискреционна и имаща характер на антициклична фискална политика. Тя обаче се отличава с ниска ефективност и ефикасност и не може реално да окаже въздействие за ускоряване на догонващото икономическо развитие“ (с. 8). Избраният метод на изследване е моделиране на макроикономически зависимости и ефекти от фискалната и паричната политика върху фактическия и потенциалния БВП.


Раздел:
Отзив
Категории:
Микроикономика Макроикономика и монетарна икономика
Ключови думи:
макроикономически индикатори
JEL: А10
DOI 10.56497/etj2065106
Изтегли PDF